9 Haziran 2012 Cumartesi

İstanbul'dan Madonna Rüzgarı Geçti!


Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz Madonna konseri nihayet gerçekleşti. Tam 19 yıl sonra Türkiye’deki müzikseverlerle buluşan Madonna, muhteşem bir performans sergiledi.


Bilet fiyatları yüksek olmasına rağmen konser biletleri kısa zamanda tükenmişti. Fiyatların yüksek oluşu daha kaliteli bir izleyici kitlesi oluşturmuş. Taşkınlık yapan olmadı. Gerçi ben oturuyordum tabii. Sahne önünde ayakta duranların durumu neydi, bilemiyorum. Bence ayakta konser izlemek korkunç bir şey. Daha önceki deneyimlerimden biliyorum, ezilip kalıyorsun. Kesinlikle oturacak bir yerin olması çok daha iyi. Düşünün, konser 21.30 yerine 22.15’te başladı ve o insanlar o kadar zaman ayaktaydı. Beklemek önce hepimizi sıktı ama konser öyle bir show’la başladı ki adeta büyülendik ve tüm beklemeye değdi. Madonna, din, cinsellik, politika ve savaş temalarını konserlerinde sıkça kullanır. Bu sefer de sahnede sallanan dev bir buhurdanlık ve kilise zangoçlarının show’unu izledik. Daha sonra Madonna dev bir kutunun içinde sahneye indi. Ben o ana kadar ‘Bu sahne tek katlı mı? Hiçbir atraksiyon olmayacak mı?’ diye düşünürken ilerleyen dakikalarda aldım cevabımı. Sahnede sürekli yükselen alçalan bölmeler, dansçıların ansızın sahneden kaybolduğu boşluklar vardı. Bir ara sahneye yukarıdan bir otel odası indi. Resmen bire bir bir otel odası. Madonna burada da süper bir gösteri yaptı. Konserin ilerleyen dakikalarında havadan kurşun asker kılığında dansçılar bile indirdiler. Tabii arkadaki dev ekranda gösterilen görüntüler de şarkıları ve dansları destekliyordu.


Bu kadının 54 yaşında olduğuna inanamıyorum. Bir ara ipin üstünde yürüdü yani. Ötesi yok! Konser, 1 saat 45 dakika civarında sürdü ve tempo hiç düşmedi. Bugüne kadar izlediğim en iyi show’lardan biriydi. Bizim sanatçılar biraz izlesin de örnek alsın bence. Arkada iki tane kıytırık dansçıyla olmuyor bu iş. Kadın, belli ki tüm hayatını buna adamış. O nasıl bir vücut? Kollunu her kaldırdığında ve bacağını her salladığında kaslarını her bir detayına kadar gördük. Madonna’yı erkeksi bulanlara inat ‘Muhteşem bir fizik’ diyebiliyorum sadece.


Madonna, çoğunlukla yeni albümünden şarkılar seslendirdi. Ama herkesi coşturan, benim için de konserin favori anlarından olan ‘Like A Prayer’ şarkısını söylemesi müthiş oldu. Finale yaklaşırken kendisinden böyle şık bir hareket bekliyorduk zaten. Sonuçta yeni albümünü tanıtıyor olsa bile, Türk izleyici onu ‘Like A Virgin’, ‘Holiday’, ‘La Isla Bonita’, ‘Papa Don’t Preach’, ‘Like A Prayer’ gibi şarkılarıyla tanıyor. Zaten sonra da son bir şarkıyla sahneye veda etti.
Bu arada konser başlamadan evvel arkadaki Amerikalı ışıkçıyla bir kadının konuşmasına şahit oldum. Işıkçı, Kanadalı’ymış ve aralık ayına kadar turneden dolayı evlerine gidemeyeceklermiş. 3 uçakla gelmişler ve sahne her seferinde demonte edilip taşınıyormuş. Ayrıca ışıkçı, Madonna’yla kişisel olarak hiç tanışmamış. Ekip olarak 75 kişilermiş.

Bir de konserde beni sinir eden olay insanların konseri izlemek yerine her şeyi videoya çekme sevdaları. Hayır anlamadım ki sonradan videodan izleyeceksen konsere ne geliyorsun? Zaten konser DVD’si daha sonra satışa sunuluyor. Al, evde izle. Andan keyif almayı öğrenmemiz lazım.


Bu arada show’u ‘Cirque de Soleil’ciler hazırlamış. Belliydi zaten. Gerçekten konserlikten çıkıp bir gösteri haline gelmiş olay. Sahnede dansçıların arasında Madonna’nın Guy Richie’den olma oğlu Rocco’yu da izleme fırsatı bulduk. Eee, anne yetenekli, baba yetenekli. Çocuğun da böyle çıkacağı belli. Gerçi Madonna’nın oğlu olmak da zor yani. Annenin önüne geçmek mümkün değil. Konserin sponsoru Doritos’tu. Sponsorluğa bu kadar sıkı para harcadıklarına göre bir de bunun geri dönüşünü düşünün. Bu arada Turktelekom Arena Stadı’nı da çok beğendiğimi belirteyim. Ben Fenerbahçeli olduğum için ilk kez Galatasaray stadına gittim. Valla Milan’ın stadı gibi olmuş. Tebrikler!
Bir daha ne zaman Madonna’yı izleme şansı buluruz bilmiyorum. Ama muhteşem bir deneyimdi diyebilirim. Biliyorsunuz Madonna bizden sonra tüm Avrupa’yı gezecek. Konseri kaçırdıysanız ve Avrupa ülkelerine yolunuz düşerse belki Madonna’yı izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Paylaştığınız şeyler bazen işime yarıyor , bazen de bildiğim birşeyi pekiştirmeme yardımcı oluyor . Magento tasarim olarak teşekkür eder ve paylaşımlarınızın devamını bekleriz .

    YanıtlaSil